Počasí - Rostěnice

Poslední aktualizace: 14.4.2024 07:45

06:01 02:13
19:44 09:18
více Úplnost 35%

Charakter okolí

Umístění: Bezdrátové čidlo 7-in-1 je umístěno na severní straně zahradního domku ve výšce 3 m. Teplotní čidlo se nachází v radiačním krytu ze spodu platformy ve vzdálenosti 50 cm od severní stěny. Anemometr je umístěn 30 cm nad úrovní střechy. Čidlo kvality ovzduší je upevněno ve výšce 170 cm na severní straně rodinného domu.
Sever: Ovocné stromy ve vzádlenosti 8 m, větrolam ve vzdálenosti 30 m.
Východ: Otevřená mírně se svažující krajina.
Jih: Zástavba rodinného domu ve vzdálenosti 25 m.
Západ: Větrolam ve vzdálenosti 50 m.

Poloha stanice

Město: Rostěnice
Okres: Vyškov
Kraj: Jihomoravský
Stát: Česká republika
Zeměpisná šířka: 49.2419
Zeměpisná délka: 16.9617
Nadmořská výška: 265 m

HW/SW

Meteostanice: Garni 2055 Arcus (v1.10) + PurpleAir PA-II (v7.02)
Platforma: Google Compute Engine
Operační systém: Linux
Uptime: 42 dní, 13 hod. 43 min.
Distribuce: Rocky Linux 8.9 Green Obsidian
Software: WeeWX 5.0.2
Python: Python 3.6.8
Grafy: HighCharts
API: Openweathermap, WeatherUnderground, IPE-MUNI
Pylové zprávy: www.pyly.cz
Výstrahy: CHMI

Meteosítě

Poznámky

 • Meteostanice byla umístěna tak, aby nedocházelo ke zkreslení hodnot měřených veličin. Vzhledem k poloze zahrady však nelze ve vegetačním období spoléhat na zobrazovanou rychlost větru zejména kvůli větrolamu, který ovlivňuje severní a západní stranu. Taktéž jihozápadní vítr je blokován 12 metrovou vrbou ve vzdálenosti 20 metrů.
Měřené veličiny:
 • Meteostanice měří následující veličiny: teplota, vlhkost, rychlost a směr větru, atmosférický tlak, srážky, sluneční záření a UV index.
 • Informace o kvalitě ovzduší jsou získávány z nezavislého čidla PurpleAir PA-II (PM1.0, PM2.5, PM10).
 • Stanice je v provozu od 17. ledna 2021. Údaje o množství sněhu jsou doplňovány ručně po sedmé hodině ranní. Hodnoty jsou zaznamenávány od zimy 2021/2022. Monitoring kvality ovzduší na základě pevných částic probíhá od 21. září 2021. Srážkoměr v zimě zobrazuje množství rozpuštěného sněhu (není čištěn).
Vypočtené hodnoty:
 • Následující hodnoty jsou dopočítány softwarově: zdánlivá teplota, rosný bod, chlad větru, index horka, proběh větru, základna mraků, odpar vody.
 • Hodnoty získané prostřednictvím API třetích stran: viditelnost, oblačnost, biometeorologie, riziko sucha, předpověd počasí, alergeny, blesky, výstrahy.
 • Pro výpočet indexu kvality ovzduší je používána metrika NowCast PM2.5. V Evropě používaná metrika European PM2.5 AQI nezohledňuje lokální extrémy.
Spolehlivost dat:
 • Všechny grafy jsou pravidelně aktualizovány v 5ti minutových intervalech.
 • Hodnoty měřené meteostanicí i softwarově dopočítané hodnoty jsou na hlavní stránce aktualizovány každých 12 sekund (včetně trendu a maximálních a minimálních hodnot pro daný den).
 • Data o kvalitě ovzduší jsou aktualizovány každých 5 minut.
 • Hodnoty získané prostřednictvím API třetích stran jsou aktualizovány následovně: viditelnost, oblačnost a zemětřesení (každou hodinu), předpověď počasí (každých 15 minut), biometeorologie, alergeny a údaje o suchu (jednou denně mezi 8 a 9 ranní), údery blesku (každou minutu). Index tepelné zátěže zobrazuje po páté hodině odpoledne noční hodnotu.
 • Hodnoty získané z okolních meteostanic se aktualizují každých 5 minut.
Dostupnost:
 • Dostupnost zobrazovaných dat je 99%. Celý server běží na cloudové službě. Datová linka je tvořena agregací dvou nezávislých internetových poskytovatelů napojená do switche, který slouží jako zdroj pro domácí router. Síťové prvky a meteo konzole jsou při výpadku energie napojeny na záložní zdroj a vydrží fungovat dalších 5 hodin. Senzor ovzduší nemá záložní zdroj.